Ne düşünüyorsun?

Vefa Bozacısı

Cafe Fatih, İstanbul
4,28 / 5 ( 297 yorum)

Tüm fotoğraflar (0)

Mekan Özellikleri


Diğer özellikler: Tarihi Turistik

"Vefa Bozacısı" mekanına giden arkadaşlarını ve bu mekan için neler dediklerini görmek için hemen Facebook ile bağlan!

  Yorumlar (297)

  • userName
   Lezzet
      
   Ortam
      
   Servis
      
   Fiyat / Perf.
      
   O kadar küçükken içmiştim ki boza artık tadını bile hatırlamıyordum. Eşim hiç tatmamıştı ve ilk olarak Vefa'da denemek istedi. Ben de neden uzun zamandır tekrar içmediğimi hatırladım:). Damak tadıma pek uymuyor malesef. Zor içtim, bir de eşimin bardağını içmek zorunda kaldım yine de bitiremedik tabi:). Bir daha boza isteyeceğimizi sanmıyorum. Bardak fiyatı 3 TL.
   Beğen (4) Cevap ver
   İlkay K., Cihan N., Murat U. ve diğer 1 kişi bu paylaşımı beğendiler.
  • userName
   Lezzet
      
   Ortam
      
   Servis
      
   Fiyat / Perf.
      
   Kışın mahallemizden Booozaaaa sesleri yankılansa da ben ilk olarak Vefa Bozacısı nda tatmak istedim. Bana biradan önceki son çıkış gibi geldi tadı. Ya damak tadıyla alakalı ya da alışmış olmakla. 15 dk geçtikten sonra dahi bardağı yarılayamadım. Bol leblebi, bol tarçınla bir nebze tüketebildim. Ona da boza içmek denmez sanırım:D. Etrafıma baktığımda erkeklerin daha rahat içtiklerini gördüm. Vefa'da darı irmiği, su ve şekerden yapılıyormuş. Farklı ülkelerde farklı tahıllardan üret...devamıiliyormuş. Boza ve şıra gibi mayalı içecekler kimi zaman içkiyle eş tutulmuş. Meyhanelerin yıkılmasıyla yerine bozacılar açılınca halk arasında -Bozacının şahidi şıracı- deyimi buradan gelmiş:). İbn Batuta isimli Arap gezgini -tattığımda ekşilik hissettiğim için hemen bıraktım- demiş. Duygularıma tercüman olmuş:). Not: Gidenleri bilmem ama ben karşıdaki leblebi aldığımız kişiyi pek sevemedim. Leblebi çok pahalı bir kuruyemiş değil. 1,5-2 TL lik gramajı 3,5-5 TL ye satması hiç hoşuma gitmedi. Sıcak falan da değildi. Yakında tarçını da yanınızda getirin derlerse şaşırmamak lazım:D
   Cevapları göster
   Ünal B. 1 hafta önce
   Çok güzel bir paylaşım olmuş özelikle "şahit" bölümü. Birde bu bozanın bardağın dibinde kalan kısm ...devamı ı olurki tam bir işkencedir onu içmek. :)
   İlkay K. 1 hafta önce
   Yok zaten bitiremedim eşim içti çoğunu gene de kalmıştı baya:D
  • userName
   Lezzet
      
   Ortam
      
   Servis
      
   Fiyat / Perf.
      
   Fatih Reşat Nuri Sahnesindeki çocuk oyunu sonrası yürüme mesafesindeki Vefa bozacısını da es geçmeyelim dedik ve bu tarihi mekana senenin ilk ziyaretini gerçekleştirdik. Günlük üretilmiş bozayı üstünde bol tarçın ve hemen karşı dükkandan aldığımız taze leblebi ile bu tarihi mekanda içmek büyük bir keyif. Hele bir de 1937 yılında Atamızın da bizzat gelip oturduğu o köşeye oturabildiysek bu keyif daha da artıyor.
   Beğen (19) Cevap ver
   Poyraz K., Ece K., Çağrı A. ve diğer 16 kişi bu paylaşımı beğendiler.
  • userName
   Lezzet
      
   Ortam
      
   Fiyat / Perf.
      
   Pide ziyafetinden sonra Meşhur Vefa bozacısı’na uğramamak olmazdı...Doğma büyüme İstanbul’lu olduğum halde bu mekana ilk kez geldim...Hemen karşıdaki yine tarihi leblebiciden leblebi alıp bozanızla lüpletebiliyorsunuz...Bozamı yudumlarken,yaşadığım şehrin geçmişine, ruhuna yakın hissettim kendimi...Dükkan Tarih kokuyordu...Güzeldi...İlk fırsatta yine ziyaret edeceğim.
   Beğen (25) Cevap ver
   Poyraz K., Aslı T., Murat G. ve diğer 22 kişi bu paylaşımı beğendiler.
  • userName
   Lezzet
      
   Ortam
      
   Servis
      
   Fiyat / Perf.
      
   istanbulun en eski bozacısıdır.bozayı leblebiyle içmek isterseniz karşısında bulunan leblebiciden satın alabilirsiniz.
  • userName
   Lezzet
      
   Ortam
      
   Servis
      
   Fiyat / Perf.
      
   Yağmurlu bir kış günü eşimle birlikte ortaokul öğrencilik zamanında anılarımın bulunduğu Vefa Bozacısına gitme kararı aldık. Mekanın bulunduğu sokağa arabamızı park ettikten sonra soluğu karşısında bulunan kuruyemişçide aldık. Kavrulmuş leblebinin kokusu o soğuk ve yağmurlu havada bize keyif verdi. Fazla oyalanmadan kavrulmuş leblebimizi aldık ve Vefa Bozacısına giriş yaptık. O saatlerde sakin olmasını beklediğimiz mekana insanların yoğun ilgisine rağmen oturacak yer bulabildik. ...devamı İkisi birlikte çok güzeldi😀 O taze sıcak kavrulmuş leblebileri sadece avuçlayıp bozayla yemek yetmedi. Bir kısmını da bozaya ilave ettik. İnanın çok canımız çekmişti. Bu havaya ve geç saate rağmen gittiğimize değdi. Mekanın içindeki havayı solurken tarih koktuğunu anlayabiliyorsunuz. Nasıl mı koklamanız lazım tabiki. Yani mekanda olmanız lazım😀 Biraz da onların ağzından anlatarak mekan hakkında bilgi vermek isterim. "Hacı Sadık Bey (büyükbabamız),1870 yılında Arnavutluk Prizren'den İstanbul'a gelir. O yıllarda bozanın sulu kıvamlı, esmer renkli ve ekşi lezzetli biçimde, şehir halkından 200’e varan esnaf tarafından yapılıp satıldığını görür. O dönemde farklı bir yöntem dener ve bugünkü haliyle yani koyu kıvamlı, açık sarı renkli henüz yeni mayalanma kabarcıklarının oluştuğu andaki çok hafif ekşimsi lezzeti, bu markanın ilk imzası olur.Vefa'da, 1876 yılının Eylül ayında boza ürününün dünyadaki ilk resmi ticarethanesini açar. Vefa semtinde açılan bozacının adı “Vefa Bozacısı” olarak belirlenir ve bu ata içeceği ürüne hem bir standart getirilir hem de bir meslek haline gelerek nesiller boyu devamlılığı sağlanır." Hacı Sadık Bey’le başlayan, bugün de 4. nesil aile fertleriyle devam eden boza üretimi, Türk standartları ve geleneksel damak tadı korunarak bizim tanıklığımızla hala devam ediyor. 😀 Mekanı tavsiye ederim.😉 #KanGurular
  • userName
   Soğuk kış gününde sıcak leblebimizi aldık. Eşliğinde boza içmeye geldik😉
  • userName
   Bozaaasa...
   Beğen (26) Cevap ver
   Poyraz K., Murat G., Sezen U. ve diğer 23 kişi bu paylaşımı beğendiler.
   Cevapları göster
   turgut t. 4 hafta önce
   afiyet olsun. iciniz boza ile dolsunnnn. 😉
   Gültekin U. 4 hafta önce
   Teşekkürler Turgut bey :)
  • userName
   Lezzet
      
   Ortam
      
   Fiyat / Perf.
      
   İstanbul'un tarihi lezzet duraklarından. Hala aynı popülerliğini koruyor. İlk defa bu kadar kalabalık gördüm mekanı. İçeride ayakta bile duracak yer yoktu. Ya kapıda ya arabada kaşıklanıyordu bozalar. Tabi ki karşıdaki kuruyemişçiden alınan 5tl lik taptaze leblebiler eşliğinde... #KanGurular
   Beğen (44) Cevap ver
   Eda E., Cihan N., Görkem Ü. ve diğer 41 kişi bu paylaşımı beğendiler.
   Cevapları göster
   mehmetcan t. 4 hafta önce
   Mevsimi geldi..
   Özlem Y. 4 hafta önce
   Severim:) harika görünüyor..
   Poyraz K. 4 hafta önce
   Yakın olanlar şanslı :)
   Erdinç B. 4 hafta önce
   Hastasıyız!...
   Poyraz K. 4 hafta önce
   Sicimoğlu'nu mu izledin bugün :)
  • userName
   Lezzet
      
   Ortam
      
   Servis
      
   Fiyat / Perf.
      
   Ortam tamam iyi güzel nostaljik lakin her geçen sene bozayı bozuyorlar bazen cıvık bazen koyu bazen tatlı bazen ekşi bir ayar yok dün içtiğim bozada ağzıma gelen pütürler vardı bu web sitelerine yazmaya çalıştım iletişim formu çalışmıyordu,işte böyle bir çok tarihi mekan 3.4. kuşaklara geçince ne yazıkki her şey para oluyor.
  Daha Fazla
  Adres:Katip Çelebi Cad. No: 104/1 Vefa Fatih/İstanbul http://www.vefa.com.tr Telefon:0212 519 49 22
  Bu mekan, kategorisinde ilk sırada.
  Fatih civarındaki
  Cafe kategorisinde.
  1.
  Mesaj gönder
  Gürkan A.Bilgi İşlem Srm
  Vefa Bozacısı