Yorum Ekle

Vefa Bozacısı

Cafe Fatih, İstanbul
4,25 / 5 ( 303 yorum)

Tüm fotoğraflar (0)

Mekan Özellikleri


Diğer özellikler: Tarihi Turistik

"Vefa Bozacısı" mekanına giden arkadaşlarını ve bu mekan için neler dediklerini görmek için hemen Facebook ile bağlan!

  Yorumlar (303)

  • userName
   Lezzet
      
   Ortam
      
   Servis
      
   Fiyat / Perf.
      
   Ístanbulun en eski bozacisi. Mekan, konum, lezzet.. Hersey mukemmel
  • userName
   Lezzet
      
   Ortam
      
   Servis
      
   Fiyat / Perf.
      
   leblebi ile beraber yok böyle lezzet ...uzak falan demeyin ata Yadigarı bu içeceği tadın ..aracı olanlar lütfen araçsız gelsin sonuçta sıkışıklık oluyor
   Beğen (1) Cevap ver
   Bahar O. bu paylaşımı beğendi.
  • userName
   Lezzet
      
   Ortam
      
   Servis
      
   Fiyat / Perf.
      
   Sultanahmet'e gelip de vefa bozacısına uğraşmamak olmazdi, ama sanki bozanın tadı değişmiş gibi geldi daha tatlı gibi. Eskiden daha çok beğenirdim ya da Eskişehir'deki karakedi'de içtikten sonra mi o kadar çok beğenmedim bilemedim. Kesinlikle söyleyebilirim ki karakedi vefadan daha güzel. Eski yaşanmışlıklar, Atatürk'ün içtiği bardak, genede vefa bozası oluşu ve en önemlisi İstanbuldaki en iyi bozacı oluşu napalım gene geliriz dedirtiyor. Haftasonu çok kalabalık olması ve çalışa...devamınların davranışı ayrı bir sinir bozukluğu.
   Beğen (6) Cevap ver
   Hikmet K., Serkan İ., ALİ A. ve diğer 3 kişi bu paylaşımı beğendiler.
  • userName
   Lezzet
      
   Ortam
      
   Servis
      
   Fiyat / Perf.
      
   100 yıla yakın bir kültür eski İstanbul'luların anılarıyla dolu, yaşanmışlığı olan mekan. Mermer tastan doldurulan bozağı cam bardakta sıcak leblebiyle içmenin keyfi hiç birşeyle değişilemez. Bu arada kaşığınızı almadan gitmeyin zira bardağa parmağınızı daldırmamak için kendinizle savaşabilirsiniz.
   Beğen (1) Cevap ver
   Isa Y. bu paylaşımı beğendi.
  • userName
   Lezzet
      
   Ortam
      
   Duvarda cam fanusun içinde olan bardak Atatürk'ün buraya geldiğinde boza içtiği bardakmış. Bunu böyle hoş bir şekilde saklamış ve sergiliyorlar. Mekan zaten bir zaman makinesi gibi sizi bulunduğunuz tarihten alıp geçmişe gönderiyor. Bu sefer lezzeti her zamanki gibi gelmedi sanırım Eskişehir'de Kara Kedi'nin bozasını tadınca kıyasa gittim. Ama sırf bu mekanın havasını solumak için defalarca daha gelebilirim.
   Beğen (2) Cevap ver
   Tolga A. ve Isa Y. bu paylaşımı beğendiler.
  • userName
   Lezzet
      
   Ortam
      
   Servis
      
   Fiyat / Perf.
      
   1870 Yılında Arnavutluk'tan göçen Hacı Sadık Bey, İstanbul'da çokça satılan bozayı farklı yorumlamak istemiş ve darı irmiğini, su, şeker ve maya ile fermente ederek şimdi içtiğimiz bozanın formülünü geliştirmiş. Şimdilerde 4. nesil aile bireyleri ile imalatlarına devam ediyorlar. Senelerdir İstanbul'da yaşıyor olamama ve Vefa Bozasını markette satılan haliyle almama rağmen hiç esas yerine giderek boza içmemiştim. Bu bölgeden geçerken mekana uğrayalım dedik. Karşısında taze kavrulm...devamıuş sarı leblebi satan kuruyemişçiden leblebileri alıp, mekana girdik. İçerisi çok kalabalık, uğultulu ve curcunaydı. Şans eseri bir masa boşaldı ve biz de bir köşeye oturabildik. Bardağı 3 TL'den bozalarımızı alıp içmeye başladık. Lezzet olarak marketten aldığımız bozadan hiç bir farkı yoktu. Ben biraz daha mayalanmış bir boza bekliyordum fakat oldukça yumuşak içimli bir boza ile karşılaştım. Bu biraz beni hayal kırıklığına uğrattı. Karşı kuruyemişçiden alınan leblebiler taze ve çok lezzetli. Mekan iç ortamı gerçekten tarihi hissettiriyor. Atatürk'ün boza içmiş olduğu bardağı görmem de beni mutlu etti. Her ne olursa olsun, bu atmosferi yaşamak için gelmekte fayda var... #KanGurular
   Beğen (28) Cevap ver
   Ari Donik, Ünal B., Eda E. ve diğer 25 kişi bu paylaşımı beğendiler.
  • userName
   Cam bardaklar geri gelmiş 😀 söyledik söyledik oldu 😉
  • userName
   Lezzet
      
   Ortam
      
   tek sıkıntı kredi kartı geçmemesi
   Beğen (1) Cevap ver
   Rıdvan Y. bu paylaşımı beğendi.
  • userName
   Lezzet
      
   Ortam
      
   Servis
      
   Fiyat / Perf.
      
   O bir klasik! Ortamı, mermer masaları, karşıdaki sıcak kavrulmuş leblebi alabileceğiniz kuruyemişçisi ile Vefa'yı sadece bir semt adı olmaktan çıkaran nostaljik mekan. Çocuklarınızı da götürün efenim, kültürü yaşatalım.
   Beğen (3) Cevap ver
   Murat U., Ozan C. ve Isa Y. bu paylaşımı beğendiler.
  • userName
   Lezzet
      
   Ortam
      
   Servis
      
   Fiyat / Perf.
      
   O kadar küçükken içmiştim ki boza artık tadını bile hatırlamıyordum. Eşim hiç tatmamıştı ve ilk olarak Vefa'da denemek istedi. Ben de neden uzun zamandır tekrar içmediğimi hatırladım:). Damak tadıma pek uymuyor malesef. Zor içtim, bir de eşimin bardağını içmek zorunda kaldım yine de bitiremedik tabi:). Bir daha boza isteyeceğimizi sanmıyorum. Bardak fiyatı 3 TL.
   Beğen (6) Cevap ver
   İlkay K., Cihan N., Murat U. ve diğer 3 kişi bu paylaşımı beğendiler.
  Daha Fazla
  Adres:Katip Çelebi Cad. No: 104/1 Vefa Fatih/İstanbul http://www.vefa.com.tr Telefon:0212 519 49 22
  Bu mekan, kategorisinde ilk sırada.
  Fatih civarındaki
  Cafe kategorisinde.
  1.
  Mesaj gönder
  Gürkan A.Bilgi İşlem Srm
  Vefa Bozacısı