Yorum Yaz

Japon Bahçesi

Etkinlik - Eğlence Mekanı Baltalimanı, İstanbul
4 / 5 ( 6 yorum)

Tüm fotoğraflar (0)

"Japon Bahçesi" mekanına giden arkadaşlarını ve bu mekan için neler dediklerini görmek için hemen Facebook ile bağlan!

  Yorumlar (6)

  • userName
   Genel
      
   Boğazın kenarında yaptığımız bu yürüyüş, bizi dinlendirirken, 15 dk.lık da olsa , Japon Bahçesinde vermiş olduğumuz mola keyfimize keyif kattı.:) Emirgan'a sahil yürüyüşü maksatlı gittiğimiz her vakit önünden geçerdik. Ancak bu sefer yürüyüşümüz esnasında mola noktası olarak tercih ettik. 2003 yılının Japonya´da Türk Yılı ilan edilmesi ve Japonya´nın Shimonoseki Kenti ile İstanbul´un Kardeş Şehir olması nedeniyle Japon bahçesi çalışmalarına başlanmış. Japon Bahçesi hakkında ...devamı internetten yaptığım araştırmada en önemli materyallerinden birinin bahçenin girişinin ve çitlerinin olduğuymuş. Giriş kapısı, iki ülkede de bulunan Boğaz Köprüsünün sembolize edilerek tasarlanmış, kardeşliği simgelemekteymiş. Tasarımda Japon bahçelerinde sıklıkla kullanılan bitkiler tercih edilmiş. Girişte sizi ilk karşılayan obje, Japonya'nın Shimonoseki Kenti Belediye başkanı Kiyoşi EJİMA'nın hediyesi olan Kasuga tourou (Kasuga feneri) muş. Parkta, 4850 adet ağaç ve bitki kullanılmış ve bahçenin Japon Kültürü´nü yansıtan iki adet kapısı, bir adet çeşmesi ve kuru bahçesi bulunmakta... Bahçenin etrafının ise, Japon stili duvarla inşa edilmiş olması bizi Japonya'da olduğumuzu hissettiriyor. Japon Bahçesi´nin tüm özellik ve öğeleriyle yaşatılacağı bahçede; Şelale, Doğal Gölet, Ada, Ada´yı her iki yönde kıyılara bağlayan Taş ve Ahşap Köprüler ve Kuru Köprü inşa edilmiş. Ayrıca mekana girdiğimizde kapalı olan Japon Çayevi bulunmakta.. Tekrar gelmeye karar vererek mekandan ayrıldık. Görülmesi gereken bu yeri tavsiye ederim. Kaynakça: http://www.agaclar.net http://www.avrupaparkbahceler.com/parklarimiz.php?ilce=Sarıyer&pa rk=Baltalimanı%20Japon%20Bahçesi&no=67
   Cevapları göster
   Fatih G. 10 ay önce
   Çok başarılı değil mi?
   Murat U. 10 ay önce
   Harika bir yer, şayet çayevi de açılırsa müthiş olur:)
   Murat U. 10 ay önce
   Yorumunuzu da okudum. Beğendim.:)
   Fatih G. 10 ay önce
   Japon çayı olabilir gerçekten :-)
   Fatih G. 10 ay önce
   Teşekkürler!!!
   mehmetcan t. 10 ay önce
   Neyseki arada Japonlar var yoksa ya Mado ya Sutiş olmuştu
   Murat U. 10 ay önce
   :) haklısınız Mehmetcan bey.
  • userName
   Genel
      
   Tesadüfen görüp girdiğimiz Türk - Japon kültürel etkileşiminin bir simgesi olan bahçe. Asma köprü, şelale, bu mevsimde japon kirazı ve güllerle ufak ama sıcak bir atmosferi olan mekan. Yer olarak Baltalimanı kemik hastanesinin karşısında kalıyor.
  • userName
   Genel
      
   İstanbul'un saklı güzelliklerinden (bana göre). Japon yaşam tarzını özetleyen bir bahçe. Hikayesi ise japonya'da istanbul'a benzeyen bir şehir (mümkün değil) karşılıklı anlaşıyorlar ve kardeş şehir ilan ediliyorlar. Resmini de koymuşlar, güzel bir şehir anadolu kavağı levent karışımı bir yer gibi bir de köprüsü var ama istanbulumun yanından geçemez. Bence görülmesi gereken bir yer.
  • userName
   Genel
      
   Ufacik ama japon bitkileriyle dolu cok sevimli bir bahce, tavsiye ederim..
   Beğen (4) Cevap ver
   Utku Y., Hasan E., Sinem A. ve diğer 1 kişi bu paylaşımı beğendiler.
  • userName
  • userName
   Türk-Japon kardeşliği - Sürekli önünden geçip merak ettiğim ama park sorunundan durup gidemediğim mekandı. Nihayte gidebildim. Akşam yedide kapanıyor bahçe. Bahçenin yapım amacı çok hoş. Bir siteden aldığım bilgilere göre '' Türk ve Japon halklarının kardeşlik duygularını pekiştirmesi, her iki ulusun kültürel iletişimi gerçekleştirmesi ve birbirlerini daha iyi tanıyabilmeleri adına planlanmış, iki ülke arasında binlerce kilometrelik mesafe olmasına karşın ulusların birbirlerine ...devamı gösterdikleri sevgi ve saygı neticesinde, 2003 yılının Japonya'da "Türk Yılı" ilan edilmesi ve Japonya'nın Shimonoseki Kenti ile İstanbul'un Kardeş Şehir olması nedeniyle Japon bahçesi çalışmalarına başlanmıştır.Japon Bahçesi'nin en önemli materyallerinden biri de giriş ve çitlerdir. Giriş kapısı, iki ülkede de bulunan Boğaz Köprüsü sembolize edilerek tasarlanmış olup kardeşliği simgelemektedir. Tasarımda Japon bahçelerinde sıklıkla kullanılan bitkiler yer almaktadır.'' Bahçede birde Shimonoseki şehrinin resmi bulunuyor. İlk bakışta dikkat etmeden bakarsanız İstanbul sanmanız çok yüksek ihtimal. Birbirlerine çok benziyorlar. Bahçe temiz ve bakımlı. Ufak olmasına rağmen insan keyifle dolaşıyor.
  Adres:2.köprüyü geçince 200 metre ilerde solda,karşısında metin sabancı kemik hastalık... devamıları hastanesi ve istanbul üniversitesi baltalimanı sosyal tesisleri var.
  Bu mekan, kategorisinde ilk sırada.
  Baltalimanı civarındaki
  Etkinlik - Eğlence Mekanı kategorisinde.
  Bu mekan, kategorisinde son sırada.
  1.