Puan Ver

Cafer Ağa Medresesi

Osmanlı Mutfağı Sultanahmet, İstanbul
4,42 / 5 ( 12 yorum)

Mekan Özellikleri


Müzik türü: Fasıl - Sanat müziği Diğer özellikler: Tarihi Turistik

"Cafer Ağa Medresesi" mekanına giden arkadaşlarını ve bu mekan için neler dediklerini görmek için hemen Facebook ile bağlan!

  Yorumlar (12)

  • userName
   Lezzet
      
   Ortam
      
   Servis
      
   Fiyat / Perf.
      
   huşu içinde oturup muhabbet edebileceğiniz,görsel anlamda bir şeyler bulabileceğiniz ve tarihi anlamda görülmesi ve bilinmesi sonra da tavsiye edilmesi gereken bir mekan.saat 18 00 a kadar açık:)
  • userName
   Lezzet
      
   Ortam
      
   Servis
      
   Fiyat / Perf.
      
   Çok kalabalık olan tarihi yarımada içinde huzurlu bir şekilde çay yudumlayabileceğiniz bir mekan hemde medrese bahçesinde, el sanatları kursuna katılan çocuklar arasında. Haftasonu kahvaltı da yapabilme imkanınız var. Ayrıca cevizli kurabiyelerini deneme fırsatım oldu, çok lezzetliydiler.
   Beğen (1) Cevap ver
   Hasan E. bu paylaşımı beğendi.
  • userName
   Çay molası ve tarih, kültür, sanat güzellemesi - Caferağa Medresesi Kanuni zamanından kalma bir tarih köşesi. Medresenin ders verilen odalarında şimdilerde ebru,hat gibi sanatların atölyeleri mevcut. Hafta sonları kahvaltı için ideal. Sultanahmet civarında çay molası verip kültür keşfine çıkmak isterseniz tam yerine geldiniz.
  • userName
   Huzur dolu anlar - Sultanahmet civarlarındaysam buraya gitmeden edemem. Kendi içinde bambaşka bir dünya gibidir medresinin içi. Avlunun dört bir yanında geleneksel Türk el sanatlarına yönelik kurslar vardır. Çayınızı yudumlarken etrafınızda atölye çalışmaları yürütülür, enfestir. Hatta küçük odalarda çeşitli sanat dallarına ait yapılmış eserleri de gezebilirsiniz. Eğer geleneksel Türk el sanatları ilginizi çekiyorsa, o eski mermer masalarda çayınızı kahvenizi içmeli ve huzur dolma...devamılısınız.
  • userName
   Paylaşmaya kıyamasam da... - Bazı yerler bazı anlar vardır insanın hayatında, zarar görecek diye korkar paylaşmaya kıyamazsınız. İsteğiniz, onu gelebilecek her türlü zarardan korumaktır bu sakınma da ama içinizden bir parça da görülsün de kaybolmadan kıymeti bilinsin der, işte Cafer Ağa Medresesi benim için o yerlerden. Medresenin tarihi hakkında küçük bir araştırma yaptığınızda bolca bilgiye ulaşabilirsiniz, araştırma yapmadan gidip menünün kapağına bakmanız da yeterli olacaktır....devamı Sultan Ahmet'den Gülhane'ye inen yolu takip ederken sağa kıvrılan sokağa girdiğinizde sol yanınıza iyi bakın çünkü bu sokaklardan biri sizi huzura götürecek. Taş kaldırımlı, sarmaşıklı bir kapıdan girdiğinizde hemen solunuzda bu yapının mimarı Mimar Sinan'ın büstü karşılayacak sizi avlunun girişinde. Avlu etrafına sıralanmış dersliklerde Ebru'dan Tezhip' Minyatür'den Mozaik'e bir çok geleneksel Türk el sanatına ait atölye çalışmalarına katılmanız mümkün. Medrese Türk Kültürüne Hizmet Vakfı tarafından işletiliyor. Atölye çalışmalarının yanı sıra avluda ya da özel odalarda vakit geçirebilir, atölyelerden gelen ney sesine kulağınızla birlikte kalbinizi de vererek hayatınızın en lezzetli çayını içebilirsiniz. Tavsiyem sabahın erken saatlerinde gitmenizdir, malûmunuz Sultan Ahmet ve çevresi günün ilk ışıklarında görülmeyi, sabahı yaşayarak günü karşılamayı hak eden yerlerdendir. Niyetiniz kahvaltı etmek ise karışık menemeni tercih edin ama yanında bir sepet ekmek yedirdiğini de göz önünde bulundurun derim. Öğle vakitlerinde gittiyseniz kuru fasülyesini mutlaka deneyin. Şark Odası'nda ayakkabılarınızı kapı girişinde çıkarıp içeriye giriyorsunuz ve odanın üç yanını çeviren sedirlere kuruluyorsunuz. Dedim ya, ney sesine biraz kulak verdiğinizde sanki bir köşeden Mimar Sinan diğer bir köşeden de dönemin Babüssaade ağalarından olan, aynı zamanda da bu Medrese'yi yaptıran Cafer Ağa çıkacakmış gibi bir hisse kapılabilirsiniz. Bilirsiniz, bazı mekânlara destursuz girilmez, öncesinde bir koklamak derin bir bakış atmak ve olanca görüntüyü ciğere kadar çekmek gerekir. Cafer Ağa'yı ziyaret edeceklerden tek ricam buranın diğer her yerden farkını da kıymetini de bilmeleri. Aradığınız sükûnetse avlu da odalar da size kollarını açacaktır ve unutmayın orada çalışan herkesin ayrı bir hikâyesi var tabi sohbete açık olanlar için...
  • userName
   Nasıl bir yorum !? - Nadir iyi yorum yazacağım mekanlardan. Çok iddialı olmamasından belki de. Sıcak ve küçük, kalabalığın içinde izole. Ekonomik. Tarih ve Koca SİNAN'ı beraber barındırıyor. Kapıdan çıktığınız gibi Ayasofya minaresi karşılıyor sizi. Tavsiye edilir
  • userName
   Mistik - Güzel mekan. Girince dışarıya değil, içerideki odalar da oturun. Öğrencilerin çalışmalarını da gezmeyi ihmal etmeyin.
  • userName
   Mistik çay - Mimar Sinan'ın tarihi külliyesinde çok çok ucuza çayınızı için, kurabiyenizi yiyin.
  • userName
   Tarih ve İftar - Mekan tarih kokuyor desem yeridir. Ramazanda iftar için gitmiştik. Üst tarafı açık ve yerler dahi tarihi dokuyu koruyor. Ramazanda gitmek isteyenler için menü seçenekleri mevcut; çalışanların yaklaşımı güzel eğer ebru, çini v.b gibi kurslar almak istiyorsanız burada verilebiliyor. Zaten iftardan sonra çıkınca Sultan Ahmet'te istediğiniz gibi gezin :)
  • userName
   Medrese avlusunda huzur - Sultanahmet Meydanı'nın renkli kalabalığından ve hareketliliğinden bir an için sıyrılıp apayrı bir dünyaya yolculuk etmek istemez miydiniz? Mütevazi ve sakin bir mekan buna imkan sağlıyor. Küçük odaların çevrelediği bir avluda kahvenizi yudumlayarak, bir şeyler atıştırarak ve arkadaşlarınızla sohbet ederek bu mekanın keyfini sürebileceğiniz gibi dilerseniz her biri ayrı bir sanat atölyesi olan o ufak odalardaki faaliyetlere de katılmak mümkün. Ben şimdi...devamıye kadar ilkiyle yetinip ikincisinin meyvelerinden istifade ettim sadece. Burada el yapımı seramik, ebru, taki yapan kişiler eserlerini satışa sunabiliyor, böylece siz de nasiplenebiliyorsunuz. Ama dilerseniz ve yeterli zamanınız varsa buradaki sanat ve müzik etkinlerine direk de katılabilirsiniz. Detayları konusunda oradaki personel size yeterli bilgiyi verecektir. Medresenin avlusunda verilen cafe hizmetinden faydalananlar arasında çok entel görünümlü insanlara ve koyu sohbetlere rastlamak mümkün. Burası restoran değil, ama menüde yiyecekler de mevcut. Atmosferi ise son derece özgün ve ziyaret edilmesini tavsiye etmemin temel sebebi :)
  Daha Fazla
  Adres:Caferiye Sokak Soğukkuyu Çıkmazı Telefon:0212 528 00 89